Petros Psyllos – Rynek pracy w erze sztucznej inteligencji

18 listopada / ZAWODY PRZYSZŁOŚCI 18:10

Rozwój techniki zawsze prowadził do tego, że zadania, które wykonywali ludzie, przechodziły w chwytaki maszyn. Kiedyś zastąpiliśmy siłę ludzkich mięśni siłą maszyn parowych. A dziś zastępujemy siłę naszego umysłu sztuczną inteligencją. Obecnie robotyzacji i automatyzacji podlegają już niemal wszystkie obszary ludzkiej działalności. To są już nie tylko wielkie fabryki – automaty już dawno je opuściły.

Postępująca automatyzacja sprawi, że zniknie wiele zawodów. Otóż stoimy obecnie w obliczu gwałtownych zmian na rynku pracy, a to będzie opowieść o czasie, w którym większość zawodów będzie opanowanych przez roboty i sztuczną inteligencję. Czy będziemy zatem żyli w erze cyfrowego bezrobocia i braku zawodowych perspektyw? Jakie zawody powinny wybrać nasze dzieci? I czy przez powszechną automatyzację świat zgłupieje?

Krótka historia tego, jak nowoczesne technologie (takie jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, Smart City, Blockchain, chatboty, roboty społeczne, komputery kwantowe, neuromorficzne komputery, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość oraz inne) zmienią nasz świat oraz jak możemy się przygotować do tych zmian.