GIEŁDA MŁODYCH POMYSŁÓW

Giełda Młodych Pomysłów to przedstawienie jednych z najciekawszych inicjatyw młodzieżowych z całej Polski, jak również kilku lokalnych – z Trójmiasta. Niektóre powstały w wyniku oddolnych działań, inne w ramach Zwolnionych z Teorii, a jeszcze inne – w wyniku wewnętrznej potrzeby zmiany. Bardzo wspieramy taką formę przedsiębiorczości zwłaszcza wśród młodzieży i wirtualna giełda ma być właśnie formą docenienia i poniekąd także naszego wsparcia dla młodego aktywnego pokolenia!

Jeśli znają Państwo młodzieżowe inicjatywy, które warto tu przedstawić – prosimy o kontakt na adres: a.malinowska@inkubatorstarter.pl

DZIADKOWIE BIZNESU

Pomysł sześciorga studentów i studentek zarządzania z Uniwersytetu Warszawskiego zrealizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Pomysł polega na publikacji w mediach społecznościowych zdjęć seniorów z całej Polski, prowadzących małe przedsiębiorstwa. Przedstawieniu towarzyszy opowieść o danym przedsiębiorcy i jest także pomysłem na promocję danego zakładu, który mocno ucierpiał w trakcie pandemii. Film promujący Projekt TUTAJ

ODWIEDŹ STRONĘ

MIĘDZYNARODOWY RUCH LATAJĄCYCH PLECACZKÓW

“Zbuduj i miej odwagę pokazać swój kontynent, aby mogła poznać go cała planeta. W swoim plecaku masz moc i skrzydła do lotu. Pomożemy Ci je odkryć.” Misją Ruchu jest zachęcanie uczniów do opowiadania o swoich pomysłach, aby każdy mógł odkryć swój potencjał. Założycielką jest Kira Sukhoboichenko, która w wieku 10 lat w 2016 r. została zwyciężczynią w konkursie startupów dziecięcych w Polsce na pomysł, który może ulepszyć codzienne życie lub nawet zmienić świat za wynalazek «Plecak Latający» (otrzymała nagrodę internautów). 15 października 2021, Kira chce zorganizować konferencję z okazji 4. Międzynarodowego Dnia Plecaka. Chce też aby ten dzień był świętem międzynarodowym, podczas którego szkoły będą dawały możliwość i przestrzeń swoim uczniom do tego, aby podczas lekcji dzielili się swoimi pomysłami, historiami i marzeniami.

ODNOŚNIK DO POMYSŁU

MŁODA ZARAZA

Młoda Zaraza to trójmiejska grupa młodych aktywistów, powstała z połączenia takich inicjatyw jak Strajk Uczniowski, Młodzi Ponad Podziałami i Trójmiejski Strajk Klimatyczny. Działają m.in. na rzecz klimatu, tolerancji, zdrowia psychicznego, kultury politycznej. Organizują demonstracje (Strefa wolna od stref, Demonstracja przeciwko zakazaniu edukacji seksualnej, Marsz dla zdrowia psychicznego), dyskusje (gaduchy dla otuchy), happeningi w przestrzeni miejskiej (Głuchy telefon, Świat nam się pali, przeciwko przemocy wobec kobiet). Buntują się, reagują, robią zamieszanie. Na swojej stronie internetowej tworzą przestrzeń dla publicystyki i twórczości artystycznej.

ODNOŚNIK DO POMYSŁU

MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY

Ruch społeczny będący częścią globalnej inicjatywy Fridays for Future. Działając, wyrażają swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej. Sami mówią o sobie: „Nie jesteśmy ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości.” Zaczynali jako grupa licealistów zainspirowanych działalnością Grety Thunberg, których aktywność szybko przerodziła się w ogólnopolski ruch. Członkami MSK są licealiści i studenci. Wszyscy uczą się się z myślą o przyszłości, którą kryzys klimatyczny stawia pod znakiem zapytania. Dlatego protestują, wypowiadają się w mediach, rozmawiają z politykami i organizują edukację o zmianach klimatu. Aktywnie działają na FACEBOOKU, działają w wielu miastach w Polsce.

ODNOŚNIK DO POMYSŁU

RADIO Z KLASĄ

Uczniowie pomorskich szkół średnich mówią, co myślą. Opowiadają o swoich zainteresowaniach, szkole, przygotowaniach do matur czy lekcji. Zapraszają do studia swoich gości, których wnikliwie przepytują. To jedyna taka audycja radiowa na Pomorzu, w której młodzież może wyrazić swoje zdanie i przedstawić słuchaczowi świat ze swojej perspektywy. Audycję Radio z Klasą w każdy poniedziałek o 18:30 prowadzi Daniel Wojciechowski.

ODNOŚNIK DO POMYSŁU

SZKOLNA GIEŁDA PRACY

Zespół Szkolnej Giełdy Pracy tworzy grupa zmotywowanych uczniów krakowskich szkół średnich, którzy zauważyli problem braku możliwości budowania ścieżki kariery i zdobywania doświadczenia w polskiej edukacji. Łączy ich wspólny cel, który chcą osiągnąć poprzez pomoc młodym ludziom w rozwoju ich karier, zbieraniu doświadczenia, testowaniu i wybieraniu ich własnych ścieżek. Rozwiązania jakie proponują to:

 • Strona internetowa z łatwym dostępem do ogłoszeń
 • Popularyzacja “kultury pracy”, promowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży
 • Kampania w social mediach pozwalająca na zapoznanie się z tematyką zdobywania doświadczenia, ułatwiająca podjęcie ważnych wyborów
 • ODNOŚNIK DO POMYSŁU

  3 LAB PRACOWNIA INNOWACJI

  Rozwiązanie stworzone przez kilkudziesięciu wolontariuszy z liceów w całej Polsce (głównie III LO w Gdyni) skierowane jest do nauczycieli liceów, którzy uważają, że ich uczniowie mogą pomóc:

 • młodszym koleżankom i kolegom ze szkół podstawowych,
 • ich nauczycielom w obsłudze narzędzi IT.
 • Jest to pomoc w nauce i rozwijaniu pasji, której licealiści i absolwenci chcą udzielać uczniom szkół podstawowych! Młodziez tym samym nie tylko pomaga uczniom kilkunastu szkół podstawowych, ale także umożliwia innym szkołom średnim skorzystanie z ich systemu. Ekipa projektowa wykorzystała także sieć szkół zagranicznych z projektu Erasmus + oraz nawiązała z nimi współpracę , aby szerzyć ideę pomocy koleżeńskiej poza granicami kraju – z ichch rozwiązań skorzystały już szkoły we Francji oraz Turcji.

  W 2021 roku ekipa 3LAB została finalistą w międzynarodowym konkursie edukacyjnym w Dubaju. Zostali docenieni w kategorii, wspólnotowa nagroda obywatelska.

  ODNOŚNIK DO POMYSŁU

  PROJEKT UNIQUE

  Grupa dziewczyn (gównie z II i XV LO w Gdańsku), które chciały spróbować czegoś nowego, a przy tym zrobić coś dobrego dla innych. Dlatego postanowiły wziąć udział w olimpiadzie ,,Zwolnieni z Teorii”, i w jej ramach powstał ich projekt UNIQUE! Projekt UNIQUE zajmował się problemem braku akceptacji pod względem wyglądu fizycznego. Działania prowadzono w social mediach – sprowadzały się one głównie do codziennego publikowania pomocnych wskazówek i inspiracji. Celem było podniesienie pewności siebie, a co za tym idzie, akceptacji wśród ludzi, tak aby było jak najmniej osób nieakceptujących siebie i innych. Pragnieniem dziewczyn było, aby każdy zrozumiał, że wszyscy są unikatowi i nie ma co się porównywać. Projekt skierowany był do każdego, a szczególnie do osób, które miały i nadal mają problem z akceptacją. Dziewczyny obecnie zawiesiły Projekt, jednakże zarówno na FACEBOOKU jak i INSTAGRAMIE cały czas można skorzystać z ich pracy i wypracowanych treści.

  ODNOŚNIK DO POMYSŁU

  IT MATTERS

  Projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, którego celem jest mówienie głośno o zdrowiu psychicznym. Grupa prowadzi zarówno profil na INSTAGRAMIE, jak i na FACEBOOKU. Ma też swoja stronę internetową i tworzy PODCASTY. Podcasty IT MATTERS podzielony są na dwie sfery- jedną itmattersową, gdzie dziewczyny z zespołu IT MATTERS przekazują wiedzę, wsparcie oraz gdzie dzielą się swoimi doświadczeniami i historiami, oraz mówią o tym, co uznją za istotne i ciekawe, a co dotyczy zdrowia psychicznego. Drugą sferą jest #pogadajmyszczerze, która jest bardziej “osobistą” częścią, gdzie jedna z członkiń IT MATTERS, mówi o swoich doświadczeniach, dzieli się swoimi przemyśleniami, ale też mówi np. o książkach. IT MATTERS, YOU MATTER!

  ODNOŚNIK DO POMYSŁU

  JUNIOR ENTERPRISE EUROPE

  Junior Enterprise – to organizacja non-profit zarządzana w całości przez studentów, która oferuje usługi doradcze dla firm. Zakres działalności zależy od profilu studiów ich członków. Celem działalności Junior Enterprises jest łączenie teorii akademickiej ze światem praktyki biznesowej. Większość stowarzyszeń Junior Enterprise działa przy uczelniach.

  W 2006 roku liczba wszystkich europejskich Junior Enterprise wynosiła przeszło 250, a pracowało dla nich łącznie ponad 20 000 konsultantów. Wszystkie one zrzeszone są w organizacji JADE – European Confederation of Junior Enterprises, która powstała w 1992 roku jako międzynarodowa niepolityczna organizacja non-profit. Zrzesza ponad 20 000 członków działających w 250 organizacjach JE w 13 państwach europejskich. JADE promuje przedsiębiorczość wśród studentów. Ma za zadanie pomóc w tworzeniu nowych JE oraz wspomaga wymianę wiedzy, doświadczeń i informacji pomiędzy poszczególnymi Juniorami organizując międzynarodowe kongresy JADE Meetings. Siedziba JADE mieści się w Brukseli.

  W skład JADE Poland wchodzą: ConQuest Consulting z Warszawy, YPI Consulting z Krakowa oraz PBDA Consulting z Poznania.

  ODNOŚNIK DO POMYSŁU

  CZEKAMY NA TWÓJ POMYSŁ

  ODNOŚNIK DO POMYSŁU